Atrakcje Miasta Ustrzyki Dolne
Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej – murowany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej przy ulicy Jasień 6, wybudowany w 1740 r. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Telefon: 13 461 13 09.
Murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. Najświętszej Maryii Panny Królowej Polski zbudowany w latach 1909 – 1911. Świątynia znajduje się w sąsiedztwie dworca autobusowego przy ulicy 29 Listopada 24. Telefon: 13 461 19 82.
Kościół p.w. św. Józefa Robotnika -współczesna świątynia rzymskokatolicka, konsekrowana w 1991 roku. Znajduje się przy ulicy Gombrowicza 10. Telefon: 13 461 38 70.
Kościół filialny p.w. Błogosławionej Teresy Ledóchowskiej. Dawna cerkiew greckokatolicka z 1831 r. znajduje się przy ulicy Strwiążyk.
Murowana cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r. znajduje się przy ulicy Szkolnej 7. Tel. 503 396 986.
Cmentarz żydowski z prawie 500 nagrobkami – macewami, do którego prowadzi czarny szlak spacerowy, Szlak Chasydzki, Szlak Budowli i Pomników Sakralnych oraz Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości.
Cmentarz komunalny przy ulicy Sikorskiego oraz przy ulicy Dwernickiego.
Muzeum Młynarstwa i Wsi, który prezentuje maszyny i urządzenia do mielenia zboża. Muzeum posiada również eksponaty związane z wsią i rolnictwem. Znajduje się przy ulicy Fabrycznej 12. Telefon: 607 477 110; 13 461 13 12.
Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej. Historia bieszczadzkiego naftownictwa na terenie Gminy Ustrzyki Dolne dotyczy wielu okolicznych wsi w tym Łodyny, Leszczowatego, Brelikowa, Ropienki, Brzegów Dolnych oraz samych Ustrzyk. W Brzegach Dolnych znajduje sie Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej, gdzie możemy z bliska podziwiać urządzenia wydobywcze.
Izba Regionalna - zbiory dotyczące historii, kultury, sportu i turystyki Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczad ukazane na licznych ekspozycjach. Izba znajduje się przy ulicy 3 Maja 16.
"Zęby Smoka" - żelbetonowe, trójkątne umocnienia przeciwczołgowe - przy zejściu z Orlika (na niebieskim szlaku spacerowym).
Zespół basenów „Delfin” – kryta pływalnia oraz baseny zewnętrzne z kompleksem boisk sportowych przy ulicy Gombrowicza 49. Telefon: 13 461 45 51.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe: trasa Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne (trasa 16 km – całkowity czas przejazdu 2h). Telefon: 570 770 108.
Park pod Dębami, w którym znajdują się: ścieżka spacerowa, siłownia, plac zabaw, altanki grillowe i Pumptrack.
Stacja narciarska LawortaSki z kolejką linową i Bikeparkiem. Tel. 605 691 112.
Stacja narciarska Gromadzyń. Tel. 13 461 14 37.
Pomniki:
-
Żołnierzy WOP poległych w latach 1945 – 47 (przy ulicy 29 Listopada, obok dworca autobusowego),
-
Żołnierzy polskich walczących za ojczyznę (przy ulicy Rynek),
-
W hołdzie pomordowanym przez hitlerowców w latach okupacji (przy ulicy Rynek).
Rzeka Strwiąż przepływająca przez Ustrzyki Dolne i należąca do zlewiska Morza Czarnego.
Szlak Budowli i Pomników Sakralnych - rozpoczyna się w rynku miasta i prowadzi do ośmiu obiektów sakralnych znajdujących się w Ustrzykach Dolnych (cerkiew greckokatolicka przy ulicy Szkolnej, cmentarz komunalny, Krzyż nad urwiskiem, Kościół NMP, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, cmentarz komunalny przy ulicy Jasień, kirkut oraz cerkiew greckokatolicka przy ulicy Strwiążyk - obecnie Kościół rzymskokatolicki).
Korona Ustrzyckich Gór - szlak pieszy łączący ustrzyckie szczyty. Z centrum miasta prowadzi na Kamienną Lawortę, Małego Króla, Holicę, zbliża się do szczytu Gromadzyń, dalej kieruje się na Orlik i z powrotem do miasta. Czas przejścia - około kilkunastu godzin.
Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości - szlak pieszy prowadzi z centrum miasta na okoliczne szczyty (Kamienna Laworta, Mały Król, Gromadzyń, Orlik), główną ulicą do cmentarza na Jasieniu oraz do Brzegów Dolnych ("Zęby Smoka").
Szlak Kolonizacji Józefińskiej - szlak z Ustrzyk Dolnych prowadzi do takich miejscowości jak: Bandrów Narodowy i Stebnik (zjazd z drogi wojewódzkiej nr 896) oraz do Krościenka i Brzegów Dolnych (dojazd drogą krajową nr 84). Trasa samochodowa i rowerowa biegnie w większości ruchliwą drogą.
Szlak Naftowy - jak to z ropą drzewiej bywało - szlak w formie pętli: Ustrzyki Dolne, Brzegi Dolne, Łodyna, Leszczowate, Brelików, Ropienka, Serednica, Dźwiniacz Dolny, Brzegi Dolne, Ustrzyki Dolne. Trasa samochodowa i rowerowa.
Ścieżka spacerowa w Parku pod Dębami - ścieżka zaczyna się przy tablicy informacyjnej. Następnie prowadzi schodami i biegnie przy ogrodzeniu, między drzewami (w tym pomnikowymi dębami) i krzewami, nad placem zabaw dla dzieci (m.in. przez teren dawnej skoczni narciarskiej). Czas przejścia ścieżki wynosi około 10 minut. Ścieżka ta jest częścią Ustrzyckiej Rozety i znajduje się na szlaku dziedzictwa kulturowego Bieszczadzka Gra Terenowa.
Bieszczadzka Gra Terenowa - szlak dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gminy Ustrzyki Dolne. Gra polega na znajdywaniu 20 określonych punktów w zaszyfrowanych informacjach. Wśród tych 20 pkt. znajdują się punkty związane z historią, kulturą, dziedzictwem kulturowym, Izbą Regionalną, ciekawymi wydarzeniami, szlakiem dziedzictwa kulturowego i są to miejsca oryginalne, ciekawe, niekiedy mniej dostrzegane na mapie regionu.
Bieszczadzka Gra Terenowa – Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo - szlak rowerowy dziedzictwa kulturowego Gminy Ustrzyki Dolne. Gra polega na znajdywaniu 33 określonych punktów w zaszyfrowanych informacjach. Wśród tych 33 punktów znajdują się punkty związane z historią, kulturą, dziedzictwem kulturowym, ciekawymi wydarzeniami oraz szlakami dziedzictwa kulturowego. Podzielona jest na 3 trasy. Trasy mają: kolor czerwony – 53 km, kolor żółty – 33 km, kolor zielony – 22 km.
Szlak niebieski górski - część szlaku granicznego, na teren gminy wchodzi w okolicach miejscowości Arłamów, przechodzi przez miasto od szczytu Kamiennej Laworty do szczytu Gromadzyń, swój bieg na terenie Gminy Ustrzyki Dolne kończy w okolicach szczytu Łabiska.
Szlak Źródła Strwiąża swój bieg rozpoczyna w rynku miasta, stąd prowadzi do ulicy Rzecznej, skręca w prawo i prowadzi prosto do źródeł Strwiąża. Z powrotem szlak przechodzi przy ulicy Łukasiewicza, Gombrowicza i Nadgórnej do Parku pod Dębami, a następnie do rynku miasta. Oznaczenie szlaku – kolor niebieski, długość 8 kilometrów, czas przejścia 3,5 godziny. Osobliwości szlaku pokazuje 8 tablic informacyjnych: 1 - Tablica ogólna o szlaku, 2 - Strwiążyk i okolice, historia i czasy współczesne, 3 - Ptaki doliny Strwiąża, 4 - Wybrane zwierzęta doliny Strwiąża, 5 - Rośliny nieleśne doliny Strwiąża, 6 - Rośliny leśne doliny Strwiąża, 7 - Dęby w dolinie Strwiąża, 8 - Ryby rzeki Strwiąż oraz 1 dodatkowa tablica w Parku pod Dębami informująca o rzece Strwiąż.
Szlak Ustrzycka Rozeta - Zadwórze rozpoczyna się w centrum Zadwórza tuż przy drodze nr 896. Następnie ścieżką polną prowadzi przez las do pierwszego punktu - studzienki. Kolejno po około 5 minutach dochodzimy do okopów z czasów I Wojny Światowej, “bełkotki” - wydobywającego się z dna źródła gazu ziemnego. Kierując się dalej czerwonym szlakiem dojdziemy do punktu widokowego (707 m n.p.m.) na Paśmie Żukowa. Stąd zobaczymy Stożki w Teleśnicy i południowe pasmo Bieszczadów.
Ustrzycka Rozeta – Hoszowczyk - szlak rozpoczyna się tuż przy Kościele w Hoszowczyku - dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Bogurodzicy. Następnie drogą asfaltową prowadzi do świetlicy wiejskiej i dalej drogą polną do lasu. Kolejno po około 20 minutach dochodzimy do cudownego źródełka i po około 5 minutach do okopów z czasów I Wojny Światowej. Kierując się dalej czerwonym szlakiem dojdziemy do punktu widokowego (701 m n.p.m.) na Paśmie Żukowa.
Ustrzycka Rozeta – Jałowe szlak rozpoczyna się przy byłej cerkwi, obecnie kościele i biegnie do kaplicy grobowej, skąd kieruje się na lewo i dochodzi do drogi powiatowej. Następnie szlak kieruje się na prawo do krzyża przydrożnego. Przy krzyżu przydrożnym skręca w lewo i biegnie w górę na osiedle Murowanka. Tam skręca na prawo i dochodzi do punktu widokowego. Po chwili skręca dalej w prawo i idzie w dół do drogi powiatowej. Tam skręca w lewo i kieruje się prosto, a potem w prawo lekko w górę do kościoła.
Szlaki spacerowe w Ustrzykach Dolnych:
Szlak czerwony rozpoczyna się przy dworcu autobusowym i prowadzi na szczyt Kamiennej Laworty (769 m.n.p.m.) – do węzła szlaku czerwonego i zielonego. Przechodzi następnie przez Kamienną Lawortę i dociera do źródeł Strwiąża. Kieruje się dalej przez Małego Króla (642 m.n.p.m.) do miasta. Czas przejścia bez odpoczynków 4 – 4,5 godz.
Szlak niebieski rozpoczyna się przy dworcu autobusowym i prowadzi w kierunku Brzegów Dolnych, a dalej stromym stokiem Kinia na Orlik (618 m.n.p.m.). Przed szczytem Orlika szlak skręca do Jasienia i prowadzi do szlaku żółtego. Czas przejścia bez odpoczynków – 1,5 godz.
Szlak zielony jest szlakiem łącznikowym pomiędzy Kamienną Lawortą a pasmem Małego Króla. Swój początek ma na Kamiennej Laworcie i prowadzi do ul. Strwiążyk. Następnie stromym podejściem dochodzimy do węzła szlaków na grzbiecie Małego Króla. Czas przejścia bez odpoczynków – 1 godz.
Szlak żółty rozpoczyna się przy dworcu autobusowym i prowadzi przez miasto, następnie przechodzi obok stadionu. Wspina się na szczyt Gromadzynia (654 m.n.p.m.). Z pasma Równi szlak skręca w lewo i prowadzi do Jasienia, a dalej przez miasto do dworca autobusowego. Czas przejścia bez odpoczynków – 2 godz.
Szlak czarny rozpoczyna się w rynku miasta, prowadzi przez miasto, a następnie przechodzi obok stadionu. Dochodzi do granicy lasu i skręca w prawo. Następnie biegnie przy lesie, by po pewnym czasie skręcić w prawo i dojść do cmentarza żydowskiego. Czas przejścia bez odpoczynków – 30 min.
Szlak łącznikowy Mały Król - Ustjanowa Górna (zielony) - szlak łączący szczyt Małego Króla z Ustjanową Górną. Jest na trasie Korony Ustrzyckich Gór.
Atrakcje Gminy Ustrzyki Dolne
Arłamów
Położony na wzgórzu luksusowy Hotel Arłamów, na miejscu legendarnego ośrodka Urzędu Rady Ministrów.
Przez Arłamów przebiega szlak niebieski z Ustrzyk Dolnych do Rzeszowa.
Bandrów Narodowy
Kościół w Bandrowie Narodowym – drewniana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1882 roku, przeniesiona z Jasienia (Ustrzyki Dolne) do Bandrowa w 1974 r.
Fundamenty dawnego zboru oraz cmentarza ewangelickiego z kilkoma zachowanymi nagrobkami, znajdują się na Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.
Cmentarz cerkiewny przy obecnym kościele.
Miejsce po cerkwi z 1888 roku, rozebranej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Krzyże przydrożne.
Brelików
Murowana kaplica z 1918 roku.
Malownicza kapliczka w otoczeniu dębów.
Miejscowość wchodzi w skład Szlaku Naftowego – jak to z ropą drzewiej bywało.
Brzegi Dolne
Cerkiew w Brzegach Dolnych – dawniej greckokatolicka cerkiew parafialna pw. św. Michała Archanioła z 1844 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki.
Cmentarz greckokatolicki – kilkadziesiąt zachowanych nagrobków. Usytuowany na wzgórzu obok nowego cmentarza komunalnego.
Cmentarz ewangelicki w Siegenthal (obecnie Brzegi Dolne). Zachowały się kamienne krzyże nagrobne. Wchodzi w skład Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.
„Zęby Smoka” - żelbetonowe bryły w kształcie ostrosłupa, używane w czasie II wojny światowej jako bariera przeciwczołgowa. „Zęby” miały 90-120cm wysokości, były ustawiane na wspólnym fundamencie w kilku rzędach. Wchodzą w skład Szlaku Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości.
Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich - liczy ponad 1000 eksponatów w tym militaria, ikony, trofea łowieckie. Prowadzone przez emerytowanego leśniczego Zbigniewa Kosakiewicza. Tel. 723 418 119.
Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej – historia bieszczadzkiego naftownictwa jest dość burzliwa i dotyczy wielu okolicznych wsi w tym Łodyny, Leszczowatego, Brelikowa, Ropienki oraz Brzegów Dolnych. W ostatniej z wymienionych miejscowości znajduje się Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej, gdzie możemy z bliska podziwiać urządzenia wydobywcze.
Szlak Kolonizacji Józefińskiej – Historia osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach.
Szlak Naftowy – jak to z ropą drzewiej bywało.
Daszówka
Podmurówka dawnej cerkwi i cmentarz – pozostałość świątyni z 1835 roku, rozebranej w 1956 r. Tuż obok cmentarz cerkiewny z kilkoma zachowanymi nagrobkami.
Przez Daszówkę przebiega szlak niebieski z Ustrzyk Dolnych do Polany.
Dźwiniacz Dolny
Fortyfikacje ziemne z XVI w. – miejsce po warownym dworze Kmitów, gdzie zachowały się tylko wały o wysokości 2 m resztki fosy z XVI w. oraz resztki fundamentów. Rozpoznano zarysy głównej siedziby i 4 budynków gospodarczych. Obiekt posiadał fortyfikacje ziemne w kształcie czworoboku oraz z trzech stron fosę. Od strony południowej fosę zastąpił strumyk o nazwie Dźwiniacz. Całość zajmuje powierzchnię 75 m x 140 m.
Cerkwisko – miejsce po nieistniejącej cerkwi, zachował się stary drzewostan oraz cmentarz.
Ekomuzeum HOŁE – szlak spacerowy z wieloma atrakcjami liczący 13 km, prowadzący przez Wolę Romanową, Dźwiniacz Dolny, Łodynę i Leszczowate.
Miejsce po byłej granicy między PRL a ZSRR – obok zachowanych wałów obronnych od strony zachodniej przebiegała granica między PRL a ZSRR od 1945 do 1951 r.
Miejsce po drewnianej cerkwi z 1800 roku, rozebranej po 1947 roku.
Grąziowa
Miejsce po byłej jednostce Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW powstałej w 1973 r.
Cerkiew pw. Narodzenia NMP pochodząca z 1731 roku, która jeszcze do 1968 roku znajdowała się w Grąziowej, została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku; do tego czasu niestety oryginalne wyposażenie świątyni było już rozkradzione i zniszczone.
Cmentarz greckokatolicki.
Hoszowczyk
Cerkiew w Hoszowczyku – dawniej greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia NMP zbudowana w 1926 r. Nawiązuje architekturą do cerkwi huculskich. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Przy cerkwi stary cmentarz z kilkoma zachowanymi nagrobkami.
Szlak Ustrzycka Rozeta – Hoszowczyk.
Hoszów
Cerkiew w Hoszowie - dawniej cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja. Jej budowę rozpoczęto w okresie międzywojennym, a ukończono w 1948 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Krzyż przydrożny.
Jałowe
Cerkiew w Jałowem – dawniej cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja z 1903 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Przy cerkwi cmentarz w wieńcu starodrzewu.
Dawne zabudowania dworskie - fragment muru i prezbiterium zrujnowanej kaplicy dworskiej.
Ekomuzeum Hoszów-Jałowe – ścieżka historyczna „Tropiciele zaginionych śladów” licząca ok. 8 km. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu w Jałowem, a kończy się w Hoszowie.
Miejsce wydobycia ropy naftowej.
Krzyże przydrożne.
Murowana dzwonnica z początku XX wieku.
Szlak Ustrzycka Rozeta – Jałowe.
Jamna Dolna
Miejsce po byłym Ośrodku Wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów obsługiwanym przez żołnierzy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW.
Cmentarz greckokatolicki.
Jamna Górna
Miejsce po byłym Ośrodku Wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów obsługiwanym przez żołnierzy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW.
Jureczkowa
Kościół w Jureczkowej – cerkiew przeniesiona z Nowosielec Kozickich w 1978 r.
Pomnik poległych polskich i sowieckich partyzantów z 1944 r. – znajduje się przy rozgałęzieniu szosy w kierunku Arłamowa.
Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna „Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej”.
Rezerwat na Opalonym – pow. 216,54 ha, obszar puszczy karpackiej, naturalne zbiorowisko buczyny karpackiej, położony w paśmie Braniowa.
Przez Jureczkową przebiega szlak niebieski z Ustrzyk Dolnych w Masyw Suchego Obycza na Pogórzu Przemyskim.
Krzyż i kapliczka przydrożna.
Krościenko
Cerkiew w Krościenku – dawniej parafialna cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia NMP z 1799 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica z XIX w.
Podmurówka dawnego kościoła i kilka krzyży nagrobnych z okresu międzywojennego.
Pomnik z 1930 roku – postawiony z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego.
Pomnik Nikosa Belojanisa – greckiego komunisty (1915-1952).
Cmentarz grecki – pamiątka po greckich osadnikach, ulokowany przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego.
Cerkwisko – miejsce po drugiej cerkwi pośród starych lip – tuż za wiaduktem kolejowym, przy szosie do Przemyśla.
Cmentarz ewangelicki – usytuowany 100 m na północ od cerkwiska. Zachowało się kilka nagrobków, niewielka ceglana dzwonnica i resztka murowanego ogrodzenia. Wchodzi w skład Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.
Miejsce kaźni Żydów w 1942 r.
Rezerwat na Oratyku – pow. 233,15 ha, położony na górze Oratyk, fragment puszczańskiego lasu z zespołem buczyny karpackiej.
Kwaszenina
Miejsce po byłej jednostce Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW powstałej w 1973 r.
Park Krajobrazowy Gór Słonnych.
Przez okolice Kwaszeniny przebiega szlak niebieski z Ustrzyk Dolnych do Kalwarii Pacławskiej na Pogórzu Przemyskim.
Leszczowate
Cerkiew w Leszczowatem – dawniej greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy, wzniesiona ok. 1920 - 1922 roku. Obecnie kościół rzymskokatolicki.
Stary cmentarz greckokatolicki – ulokowany tuż przy cerkwi, znajdują się tu nagrobki z XIX wieku.
Krzyż pańszczyźniany ustawiony na symbolicznym grobie pańszczyzny z 1848 roku (odnowiony w 2020 roku).
Liskowate
Cerkiew w Liskowatem – greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Narodzenia NMP z 1832 r. z murowaną bramą i dzwonnicą. Zabytek jest przykładem architektury bojkowskiej. Obecnie nieczynna.
Cmentarz przycerkiewny z kilkunastoma nagrobkami.
Murowana parawanowa dzwonnica.
Łobozew Górny i Dolny
Dwór z II połowy XIX w. – zbudowany przez rodzinę Leszczyńskich. Do niedawna mieściła się w nim szkoła podstawowa.
Cerkwisko – miejsce po byłej cerkwi, zachowały się żelazne krzyże z cerkwi i kilka nagrobków. Wokół rosną trzy kilkusetletnie lipy i dąb (pomnik przyrody).
Miejsce pamięci narodowej – upamiętnia śmierć 11 mieszkańców wsi zamordowanych w 1944 r. przez hitlerowców.
Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego - drewniany, wzniesiony w połowie XIX w.
Drewniana kaplica św. Antoniego zbudowana w 1920 r. W jej wnętrzu ołtarzyk z I poł. XVII w.
Łodyna
Stacja Narciarska LawortaSki – największy w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa posiada homologację FIS, liczy 1250 m długości.
Cerkiew w Łodynie – dawniej greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła z 1862 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Cmentarz greckokatolicki z kilkoma żelaznymi krzyżami.
Kopalnia ropy naftowej – założona w 1860 roku i czynna do dnia dzisiejszego. Jest jednym z elementów na trasie Ekomuzeum „Hołe” oraz Szlaku Naftowego – jak to z ropą drzewiej bywało.
Murowana kapliczka – na planie ośmioboku, nakryta kopułą.
Moczary
Cerkiew w Moczarach – dawniej cerkiew greckokatolicka z 1919 r. pw. św. Mikołaja. Obecnie kościół rzymskokatolicki.
Krzyż przydrożny.
Cmentarz przycerkiewny z 8 nagrobkami.
Dzwonnica drewniana, na planie kwadratu, zrębowa o oryginalnej konstrukcji; powstała równolegle z cerkwią.
Nowosielce Kozickie
Kościół rzymskokatolicki z barokowym wnętrzem pw. św. Jerzego wzniesiony w 1743 r. Obok drewniana dzwonnica.
Cerkwisko – podmurówka cerkwi przeniesionej do Jureczkowej w 1978 r.
Park podworski – jedyne pozostałości po nieistniejącym już dworze.
Budynki zabytkowe – plebania z końca XIX w., budynek dawnej szkoły powszechnej.
Cmentarz – stary przykościelny cmentarz z nagrobkami miejscowego ziemiaństwa.
Ropienka
Kościół w Ropience – rzymskokatolicki kościół pw. św. Barbary w stylu neogotyckim. Wybudowany w latach w 1938 – 1939.
Kościół filialny, dawniej drewniana kaplica grobowa z 1893 roku.
Pomnik – usytuowany na skrzyżowaniu dróg, ku czci pomordowanych Polaków przez UPA.
Zabytkowa kopalnia ropy naftowej – eksploatację ropy naftowej rozpoczęto w 1886 roku. Kopalnia funkcjonuje do dziś.
Wyciąg narciarski – ok. 400 m orczykowy. Znajduje się na terenie kopalni ropy naftowej, nie jest sztucznie naśnieżany.
Miejscowość wchodzi w skład Szlaku Naftowego – jak to z ropą drzewiej bywało.
Równia
Cerkiew w Równi – dawniej greckokatolicka filialna cerkiew pw. Opieki Matki Bożej zbudowana na pocz. XVIII wieku w stylu bojkowskim. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Przy cerkwi kilka nagrobków. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Stare nagrobki na przycerkiewnym cmentarzu.
Pozostałości dworskiego parku krajobrazowego z drzewami pomnikowymi.
Serednica
Cerkwisko - cerkiew została rozebrana i przewieziona do Rozdziela k. Gorlic. Na miejscu pozostał wieniec starych drzew.
Cmentarz greckokatolicki z kilkoma nagrobkami.
Rezerwat florystyczny „Cisy w Serednicy” - pow. 14,48 ha, znajduje się na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne – Leśnictwo Serednica położone w gminie Olszanica. Obejmuje północno-wschodni stok pasma Ostrego Działu wchodzącego w skład Gór Sanocko-Turczańskich. Przedmiotem ochrony jest stanowisko cisa pospolitego.
Sokole
Na wzgórzu cmentarnym pozostałości cmentarza.
Stańkowa
Podworskie ruiny – pozostałości po dworze rozebranym po II wojnie światowej.
Cerkwisko – miejsce po starej cerkwi greckokatolickiej z 1888 roku rozebranej w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Cmentarz – stary cmentarz greckokatolicki z zachowanymi krzyżami z dawnej cerkwi.
Stebnik
Otoczony starodrzewem stary cmentarz greckokatolicki z kilkoma nagrobkami.
Cmentarz ewangelicki z XX w. w Steinfels (obecnie Stebnik). Wchodzi w skład Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.
Miejsce po cerkwi pw. św. Łukasza z 1870 roku (na terenie prywatnym).
Teleśnica Oszwarowa
Na cmentarzu przycerkiewnym zachowane 3 nagrobki.
Trójca
Murowana kapliczka z XIX wieku.
Miejsce po byłym Ośrodku Wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów obsługiwanym przez żołnierzy Nadwislańskich Jednostek Wojskowych MSW.
Pozostałości dworu obronnego.
Trzcianiec
Miejsce po byłej jednostce Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW powstałej w 1973 r.
Cmentarz greckokatolicki z kilkoma nagrobkami.
Ustjanowa Górna i Dolna
Cerkiew w Ustjanowej – dawniej parafialna cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy z 1792 roku. Przy cerkwi cmentarz z zachowanym jednym nagrobkiem. Tuż obok znajduje się murowana, neogotycka kaplica grobowa Szemelowskich, zbudowana na pocz. XX w.
Miejsce po nieistniejącej cerkwi z zachowanymi nagrobkami.
Pomnik Lotników – wzniesiony w 1969 roku ku pamięci uczniów Szkoły Szybowcowej, którzy walczyli podczas II wojny światowej na wielu frontach.
Trasy na Żukowie – znajdują się tu szlaki spacerowe, Nordic Walking oraz trasy do narciarstwa biegowego. Rozpoczyna się tutaj Ścieżka historyczno-przyrodnicza Żukowem do Krainy Lipeckiej.
Przez Ustjanową przebiega główny wododział europejski, oddzielający zlewiska Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego.
Szczyt Holica w paśmie Żukowa należy do Szlaku Korony Ustrzyckich Gór.
Szkoła powszechna w Ustjanowej Górnej – drewniany budynek zbudowany w latach trzydziestych, służył dla celów oświatowych do początku lat dziewięćdziesiątych.
Miejsce na Holicy gdzie stał jeden z hangarów Ośrodka Szybowcowego.
Cmentarz greckokatolicki w Ustjanowej Górnej – powstał na początku XIX wieku, użytkowany do 1951 roku, z zachowanymi kilkoma nagrobkami.
Cmentarz przycerkiewny w Ustjanowej Dolnej – powstał w XV wieku, użytkowany do końca lat 40 XX wieku, w latach dziewięćdziesiątych wznowiono na nim pochówki. Zachowało się tu kilka starych nagrobków.
Ustrzyki Dolne
Dworzec kolejowy z XIX wieku.
Sanktuarium Maryjne, jedna z najstarszych parafii rzymskokatolickich w regionie na ulicy Jasień.
Kościół z początku XX wieku, z ikoną Matki Bożej z XVII wiek.
Dawna cerkiew greckokatolicka na ulicy Strwiążyk, obecnie kościół rzymskokatolicki.
Greckokatolicka cerkiew (1874) – po II wojnie światowej była używana jako magazyn, dzisiaj ponownie służy pierwotnemu celowi.
Synagoga z XIX wieku (obecnie biblioteka).
Cmentarz zydowski – znajduje się tam około 500 macew z XIX i XX wieku.
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Muzeum Młynarstwa i Wsi.
Izba Regionalna Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.
Pomniki przeszłości w mieście, w tym znajdujące się na szlakach turystycznych i dziedzictwa kulturowego.
Szlak Naftowy – jak to z ropą drzewiej bywało.
Szlak Kolonizacji Józefińskiej.
Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości.
Szlak Korony Ustrzyckich Gór.
Szlak Ustrzycka Rozeta.
Szlak Budowli i Pomników Sakralnych.
Szlak Źródła Strwiąża.
Szlaki spacerowe.
Szlak niebieski górski PTTK.
Ścieżka spacerowa w Parku pod Dębami.
Bieszczadzka Gra Terenowa – szlak dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gminy Ustrzyki Dolne
Bieszczadzka Gra Terenowa – Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Wojtkowa
Cerkiew w Wojtkowej – dawniej cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP z 1910 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Kapliczka Matki Boskiej – murowana kapliczka z XVIII/XIX wieku.
W byłej szkole Izba Regionalna poświęcona historii Wojtkowej.
Młyn z XIX wieku zbudowany z muru pruskiego.
Pomnik z 1959 roku ku czci osób poległych z UPA.
Wojtkówka
Na wschód od wsi rezerwat leśny „Na Opalonym”, w którym występują słone źródła.
Rezerwat leśny Chwaniów – pow. 354,47 ha, rezerwat obejmuje północno-wschodnie stoki pasma Chwaniowa, będącego najbardziej wysuniętym na północ fragmentem polskich Karpat Wschodnich, charakteryzuje się występowaniem buczyny karpackiej.
Wola Maćkowa
Przy wschodnim krańcu miejscowości istnieje kopalnia ropy naftowej.
4 krzyże przydrożne (odnowione w 2020 roku).
Wola Romanowa
Miejscowość znajduje się na Szlaku Naftowym – jak to z ropą drzewiej bywało.
Zadwórze
Miejscowość znajduje się na trasie Dużej i Małej obwodnicy Bieszczadzkiej.
Na terenie wsi zachował się jeden krzyż kamienno-żeliwny.
Szlak Ustrzycka Rozeta – Zadwórze.
Zawadka
Cerkwisko – miejsce po rozebranej ok. 1951 roku cerkwi z 1838 r., z której pozostała zabytkowa chrzcielnica.
Cmentarz – stary cmentarz greckokatolicki, m.in. z zachowanym nagrobkiem wykonanym w całości z piaskowca, który ma rzadki kształt wnękowej kapliczki osadzonej na słupie.
Rezerwaty i szlaki
Rezerwat leśny Nad Trzciańcem – pow. 182,13 ha, we wsi Trzcianiec, w powiecie bieszczadzkim. Rezerwat znajduje się w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. Ochrania zbiorowiska buczyny karpackiej w formie reglowej, z występującym w jego runie szeregiem gatunków roślin chronionych.
Rezerwat leśny Chwaniów – pow. 354,47 ha, rezerwat obejmuje północno-wschodnie stoki pasma Chwaniowa, będącego najbardziej wysuniętym na północ fragmentem Polskich Karpat Wschodnich, charakteryzuje się buczyną karpacką,
Rezerwat na Opalonym - pow. 216,54 ha, obszar puszczy karpackiej, naturalne zbiorowisko buczyny karpackiej, położony w Paśmie Braniowa.
Rezerwat na Oratyku - pow. 233,15 ha. położony jest na górze Oratyk, fragment puszczańskiego lasu z zespołem buczyny karpackiej.
Rezerwat florystyczny „Cisy w Serednicy” - pow. 14,48 ha, znajduje się na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne – Leśnictwo Serednica położone w gminie Olszanica. Obejmuje północno-wschodni stok pasma Ostrego Działu wchodzącego w skład Gór Sanocko-Turczańskich. Przedmiotem ochrony jest stanowisko cisa pospolitego.
Szlak niebieski turystyczny przebiega na terenie gminy Ustrzyki Dolne na odcinku: Arłamów – Braniów – Jureczkowa – Truszówka – Brańcowa – Mosty – Dźwiniacz Dolny – Kamienna Laworta – Ustrzyki Dolne – Gromadzyń – Równia – Żuków – Daszówka – Teleśnica Oszwarowa – Łabiska
Trasa konna „Bieszczadzki Trakt’ znajduje się na terenie 3 gmin, w tym w gminie Ustrzyki Dolne.
Trasy do narciarstwa biegowego oraz Nordic Walking na stokach Żukowa.
Trasy rowerowe.